O metodě Ludmily Mojžíšové

 

 Poskytla jsem rozhovor pro Radio Wave na téma Metoda Ludmily Mojžíšové. Poslechněte si na:

http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zprava/automatky-metoda-ludmily-mojzisove-zlepsuje-sexualni-prozitky--1476030

 

Metoda Ludmily Mojžíšové nejen jako podpora početí

Ludmila Mojžíšová pracovala jako rehabilitační sestra v Tyršově domě na FTVS UK v Praze, kde se zpočátku věnovala především vrcholovým sportovcům.

Vypozorovala, že u mnoha pacientů s bolestmi páteře dochází k rotaci pánve a vychýlení kostrče, proto začala kostrč uvolňovat a napravovat a tím se reflexně uvolnila řada svalů a funkčních kloubních blokád páteře.

Také věnovala pozornost blokádám 1.-7. žebra. Po jejich mobilizaci/zhybnění mizely stereotypní chorobné příznaky promítající se někdy až do problémů s vnitřními orgány .

Zjistila, že po odstranění blokád žeber a mobilizaci kostrče dojde k uvolnění spazmů v malé pánvi , které může způsobovat problémy s otěhotněním nebo jiné problémy gynekologického charakteru.

Časem se tedy její práce stala metodou , která se používá při léčbě funkční ženské sterility.

Je dokonce označována za „metodu první volby“ pro ženy, které mají problémy s otěhotněním, ale i jako příprava k otěhotnění a dobrému porodu.

Metoda Ludmily Mojžíšové se zabývá převážně svalovinou pánevního dna. Na těchto svalech vlastně ženské pohlavní orgány „leží“. Zvýšené napětí v těchto svalech se může přenášet na vejcovody, dělohu a pochvu, které pak nefungují správně.

Žena se v prvé řadě, nejlépe pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, naučí sestavu cviků, které pravidelně každý den po dobu 1 měsíce doma cvičí.

Cviky jsou zaměřeny na posílení a uvolnění hýžďových svalů a svalů pánevního dna, posílení hlubokých břišních svalů a svalů podél páteře a uvolnění tzv.SI (sakroiliakálního / křížobedrokyčelního) skloubení a bederní páteře.

Poté dochází 1 měsíčně těsně po ukončení menstruace na terapii zahrnující ošetření svalů pánevního dna a mobilizaci kostrče per rektum (tedy přes konečník), uvolnění SI kloubů a bederní páteře měkkou technikou a mobilizaci případných zablokovaných žeber.

Terapie trvá obvykle 6 měsíců.

Úspěšnost metody je 30-33% , avšak záleží samozřejmě na motivaci k pravidelnému provádění cviků, stravě, životním stylu, velikosti patologie nálezu, věku, četnosti jiných zdravotních problémů atd..

Metoda je však úspěšná i v případě takových  problémů, jakými jsou opakované potraty, bolestivá/nepravidelná  menstruace (60-80%), bolest při pohlavním styku, anorgasmus, únik moči u žen (100%), zácpa, bolesti páteře (70-80%), bolesti hlavy, skolióza u dětí mladších 15 let, artrózy kyčlí, oligospermie (snížený počet spermií) u mužů (37%).

Pravidelné cvičení a šetrné provádění individuální terapie v těhotenství usnadňuje porod.

Podle vzpomínek lidí, kteří paní Mojžíšovou poznali, to byla svérázná žena s jadrným slovníkem, přímým neformálním chováním, se zlatýma rukama a zlatým srdcem.

Jeden z řady jejích výroků, ze kterých čiší bezprostřednost a ryzí lidství :

"Dostanete devět cviků. Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení teď tady naučím a pak už se doma musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjce. Když budetepoctivě cvičit, mohu vám slíbit jednak renesanci při styku, nebolavou menstruaci a po čase snad i těhotenství. A kdyby nic jiného, tak aspoň zpevněnou figuru a návrat sebevědomí, což pro ženskou taky není k zahození."